Masāža: Audzināsim veselu mazuli kopā ar Bübchen

Kāpēc nepieciešama masāža

Jaundzimušie pirmajās savas dzīves nedēļās izjūt "pēcdzemdību stresu" un neaizsargātības sajūtu. Jaundzimušajam sākumā viss, izņemot mammu, liekas svešs. Daudz jaunu skaņu, smaržu un seju, viņš jūtas apjucis un pat savs ķermenītis liekas kā ar svinu pieliets.

Masāža sniedz bērniņam sajūtu, ka viņš ir drošībā un pasargāts, kā arī nodod daļiņu māmiņas mīlestības.

Liela nozīme ir vecāku un bērniņa attiecību dziļumam un intensitātei. Vecāki masāžas laikā labāk iepazīst savu bērnu, jo šajā laikā bērniņš ir pievērsis uzmanību vecāku maigajām roku kustībām. Un ļoti priecājas par tām.

Pēc kāda laika bērns saprot un gaida savu ikdienas masāžu, kas sniedz viņam prieku un drošību.

Bērni, kuri tiek regulāri masēti, mazāk raud, labāk guļ pa naktīm, viņi ir uzmanīgāki un zinātkārāki. Ārsti runā pat par masāžas ietekmi vēlākajā dzīvē - pieaugušajiem, kas bērnībā regulāri saņēmuši maigus glāstus no saviem vecākiem, ir augstāka pašapziņa un panākumi. Vecāku un bērna attiecības var kļūt dziļākas, pateicoties mierīgai un atslābinošai atmosfērai masāžas laikā.

Daudzās kultūrās bērnu masāža ir sena tradīcija, kas ir saglabājusies līdz mūsdienām.

Bērniem ļoti patīk masāža. Frederiks Leboijē (Frederic Leboyer) ievērojis to Indijā un ilgu laiku cīnījies, lai arī rietumu bērniem būtu iespēja baudīt masāžu.

Pētījumi ir pierādījuši masāžas pozitīvo ietekmi uz kustību attīstību, fizisko un bērna garīgo labsajūtu.
Maiga masāža stiprina mazuļa imunitāti un nervu sistēmu, trenē muskulatūru, stiprina skeleta kaulus un labvēlīgi ietekmē ādas aizsargfunkcijas.

Kā pareizi veikt masāžu

Masāžas veikšanai nepieciešamas siltas telpas un mīksts, silts matracītis.

Bērnu masāžu ieteicams veikt ar piemērotiem speciāliem masāžas līdzekļiem, kuru sastāvā ir dabīgas augu eļļas - piemēram, "Bübchen Masāžas eļļa ar kliņģerīti".

Iespiediet rokās nelielu daudzumu eļļas istabas temperatūrā plaukstās un sāciet masāžu.

Bērnu masāžas paņēmieni

Klasiskajai bērnu masāžai pamatā ir četri galvenie elementi - glaudīšana, berzēšana, mīcīšana un vibrācija. Katram paņēmienam, kuru izmanto bērnu masāžā, ir sava konkrēta nozīme:

 • Glāstīšana iedarbojas uz ādas virsējo slāņu nervu galiem. Vieglas, maigas kustības ar plaukstu labi atslābina muskuļus. Bērnu masāža, kurā ietilpst maigas glāstošas kustības, ir ieteicama bērniem pirmajos trīs dzīves mēnešos, kā arī bērniņiem, kuriem ir paaugstināta uzbudināmība.
 • Pateicoties berzēšanai, tas ir dziļai, intensīvai glāstīšanai, atslābinās muskuļi un nomierinās nervu sistēma. Berzēšanu veic aktīvām, apļveida kustībām ar pirkstgaliem un visu plaukstas virsmu. Šāda masāža ietekmē dziļākus ādas slāņus, uzlabojot asinsriti un paaugstinot ādas elastīgumu.
 • Mīcīšana ir ļoti līdzīga berzēšanai, bet tā tiek veikta intensīvāk un dziļāk. Mīcīšana atstāj labvēlīgu ietekmi uz muskuļiem, uzlabojas asinsrite un limfas cirkulācija.
 • Vibrācija, kas ir ceturtais bērnu masāžas elements, ir ritmisks un maigs spiediens ar pirkstu spilventiņiem un iztaisnotiem pirkstiem.

Bērnu masāžas laikā veidojas vairāk mielīna (olbaltumviela, kas ir nervu šķiedras apvalka sastāvdaļa) un sinapsēna (atbild par nervu impulsa pārvadi) abās smadzeņu puslodēs, līdz ar to uzlabojas impulsu pārvade no nerva uz muskuli, kas savukārt ietekmē psihomotoro attīstību.

Masāžas laikā izdalās arī hormoni, kuru ietekmē uzlabojas imūnsistēmas darbība un paaugstinās hormonālā izturība pret stresu, samazinās tieksme uz slimošanu un alerģiskām reakcijām.

Bērnu masāžas veikšanas secība

Frederika Leboijē metodika Indijas bērnu masāžai

Masāžai var būt gan nomierinoša, gan uzbudinoša (tonizējoša) iedarbība. Tas ir atkarīgs no roku kustību virziena masāžas laikā. Vakara masāžas (nomierinošās) laikā kustības veicamas no ķermeņa centra uz perifēriju, bet rīta (tonizējošās) - no ķermeņa malām uz centru.

Sejas masāža:

Masāžas sākumā un beigās ir nepieciešams paglāstīt seju, sākot ar pieres vidu un beidzot ar zodu.

Sāciet no pieres vidusdaļas, ar abiem īkšķiem vai pirkstu galiņiem velkot līdz deniņiem.

Paglāstiet seju ar abiem īkšķiem vienlaicīgi no deguna, ejot pāri uzacīm, un apstājoties pie deniņiem. Atkārtojiet šīs kustības ar nelieliem pārtraukumiem.

"Platā varde": Ar maigām glāstošām kustībām velciet īkšķus pār aizvērtām acīm virzienā uz mutes kaktiņiem. Maigi pavelciet muti ausu virzienā.

Krūšu kurvja masāža:

Uzlieciet abas plaukstas uz krūtīm un brītiņu paturiet mierīgi: enerģijas lādiņš.

Maigi paglāstiet krūšu kurvi kā "grāmatas vākus": no krūšu kaula uz malām. Neatraujot rokas, atgriezieties krūšu kurvja vidū.

Glāstošām kustībām virziet rokas pa diagonāli, mainot puses: vienu roku virziet uz plecu, bet otru tikmēr uz pretējās krūškurvja puses sānu lejas daļu.

Vēdera masāža:

"Mīklas rullis": ar vienu roku satveriet kājiņas un paceliet tās uz augšu, bērna vēderiņš tā rezultātā atslābināsies. Ar otru roku masējiet bērna vēdera vidusdaļu virzienā no nabiņas uz cirkšņiem līdz pat ceļiem.

"Ūdens velosipēds": glāstiet vēderiņu pārmaiņus ar abām rokām no apakšējām ribām līdz cirkšņiem, pie kam kustiniet rokas kā "airus". Rokas kustās no vienas puses uz otru un pēc tam atgriežas izejas pozīcijā.

Muguras masāža:

Apgrieziet bērniņu uz vēdera, bērna rociņas ir elkonī ieliektas un atrodas sānos.

Ar abām rokām veiciet glāstošas kustības no muguras līdz dibentiņam un atpakaļ uz muguru.

"Tramplīns": vienu roku uzlieciet uz mazuļa dibentiņa, ar otru roku masējiet bērniņu no pakauša līdz dibentiņam ar maigām un mierīgām kustībām.

Vingrinājums līdzīgs iepriekšējam: vienu roku uzlieciet uz pēdām, bet ar otru tikmēr glāstiet kājiņas.

Roku masāža:

Sāciet masāžu no rokām un delnām, pēc tam masējiet otru roku un otru delnu.

"Slaukšana": ar vienu roku pieturiet bērna rociņu, kurai Jūs veiksiet masāžu. Ar otru roku aptveriet mazuļa roku kā ar gredzenu un maigi masējiet virzienā no pleca uz delnu.

"Izgriešana": slīdošām kustībām masējiet mazuļa rociņas virzienā no pleciem uz delnām, pēc tam atpakaļ. Sāciet masāžu ar vienu roku, pēc tam masējiet otru.

Delnu masāža:

Satveriet mazuļa plaukstu starp rādītājpirkstu un īkšķi (rādītājpirkstu lieciet plaukstas virspusē, bet īkšķi - pie delnas).  Velciet savus pirkstus pa katru pirkstiņu, maigi paberzējiet, viegli pavelciet un noglāstiet tos.

Pēc tam ar plaukstu paglāstiet bērna plaukstiņu.

Kāju masāža:

"Slaukšana": ar vienu roku pieturiet bērna pēdu, ar otru aptveriet masējamo bērna kājiņu gredzenā un glāstiet to ar maigām kustībām no gurniem līdz pēdiņai. Izmasējiet vienu kājiņu un pēc tam otru.

„Izgriešana”: ar abām rokām aptveriet vienu kājas cisku. Veiciet rotējošas kustības ar rokām pretējā virzienā no gurniem līdz pēdiņām. Pēc tam masējiet otru kāju.

Pēdu masāža:

Satveriet pēdu starp rādītājpirkstu un īkšķi (rādītājpirksts no apakšas). Maigi masējiet kājas pirkstiņus, viegli pavelkot tos.

Ar plaukstu paglaudiet pēdas apakšējo daļu.

Jogas vingrinājumi kā papildinājums klasiskajiem masāžas paņēmieniem:

Masāžu vienēr sāciet un beidziet ar roku novietošanu sānos, jo šai kustībai ir atslābinoša ietekme.

"Spārnu izstaipīšana": satveriet bērna rokas aiz delnām, plaši atvirziet tās uz sāniem, bet pēc tam salieciet tās kopā uz bērna krūtīm. Neilgi paturiet rokas šādā pozīcijā, pēc tam atkal uz sāniem. Atkārtojiet vairākas reizes.

Roka un kāja: izstiepiet roku un pretējo kāju taisnā virzienā. Pēc tam salieciet kopā celīti ar roku virs krūtīm. Atkārtojiet dažas reizes, pēc tam izvingriniet otru roku un kāju.
"Lotosa" poza: aptveriet abas mazuļa kājiņas un apļojiet. Salieciet kājas ceļos un tuviniet pēdas līdz tās saskaras.

Bērnu masāžas pozitīvā ietekme

 1. Stimulē un uzlabo asinsriti un līdz ar to arī visu orgānu funkcijas.
 2. Uzlabo ādas un muskulatūras apgādi ar asinīm.
 3. Regulē muskuļu tonusu.
 4. Intensīvi veicina mazuļa sīkās motorikas attīstību.
 5. Aktivē kāju un roku reflektorās zonas, labvēlīgi ietekmē vielmaiņu.
 6. Pastiprina organisma aizsargspējas.
 7. Uzlabo elpošanu, gastrointestinālā trakta darbību un miegu.
 8. Nomierina un atslābina gan bērnu, gan vecākus.
 9. Uzlabo neverbālo un arī verbālo komunikāciju ģimenē.
 10. Ieliek pamatus labsajūtai un organisma koordinācijai visas dzīves garumā.

Masāža uzmundrina un uzlabo mammas spējas saprast savu bērnu ar neverbālās komunikācijas palīdzību. Pateicoties regulārai masāžai, vecāki mācās izprast sava bērniņa vajadzības bez vārdu palīdzības. Tas ievērojami palielina bērnu uzticēšanos, jo viņi jūtas saprasti un pasargāti. Bērniem nepieciešams pastāvīgs nepārtraukts mīlestības avots, lai viņi varētu attīstīties veseli. Un tieši maigi, mīlestības pārpilni pieskārieni dod viņiem to, pēc kā viņi tiecas apzinātā un neapzinātā veidā.

 

Sazināšanās

Lūdzu, aizpildiet sazināšanās formu, ja Jums ir jautājumi par mūsu produkciju, vēlmes vai jebkura cita informācija. Mēs ar Jums sazināsimies tuvākajā laikā.

Jūsu vārds:*
E-pasts:*
Kontakttālrunis:
Ziņojuma teksts:*
Ievadiet attēlā redzamos ciparus